Jak si najít práci v Kanadě

Roy Thomson Hall a CN Tower

Najít si práci ve svém oboru v cizí zemi není jednoduché. Rozhodl jsem se proto sepsat pár tipů jak si najít vysněné zaměstnání v Kanadě.

Slýchám historky o vysokoškolácích, kteří jedou do Kanady a předem ten boj vzdají a rovnou jdou pracovat na stavbu nebo do kuchyně. Přitom by možná stačilo jenom trošku snahy a špetka štěstí. Určitě není nic špatného na tom pracovat manuálně a finančně taky strádat nemusíte. Přeci jen bych ale preferoval klimatizovanou kancelář a dva dny víkendu před směnným provozem nebo lezením po střechách v kanadském blizzardu.

V Kanadě už budeme skoro čtyři roky a dohromady jsme s Kiki vystřídali už šest různých firem. Při hledání jsme si prošli vždy mnoha pohovory. V mojí nynější práci jsem se dostal na pozici vedoucího vývojáře, takže jsem měl navíc možnost vyzkoušet si najímání z druhé strany. Můžu proto i popsat, co v kandidátech hledám já.

Životopis (CV)

Ještě předtím než začnete hledat je potřeba dát dohromady CV. V Kanadě preferují stručný formát před dlouhým životopisem. Měli byste se vejít na jednu, maximálně dvě stránky. V horní části uveďte kontakt na vás; adresu nemusíte. Můžete přidat i odkaz na LinkedIn, ale Facebook vynechte. Na CV také nedávejte svoji fotku, věk a pohlaví. Některé firmy takové CV rovnou házejí do koše.

Hned na začátku by měl následovat popis vaší pracovní zkušenosti od nejčerstvější po nejstarší. V bodech popiště, co bylo náplní vaší práce. Pokud se vám povedlo dosáhnout nějakých kvantifikovatelných cílů, určitě je nezapomeňte uvést. Např. “Dokončením projektu jsem snížil náklady firmy o 20%” nebo “Mnou vedená marketingová akce přinesla firmě 10 nových klientů”. Vynechte zkušenosti, které jsou irelevantní pozici, na kterou se hlásíte.