Jak jsme nevolili

V Kanadě právě skončily 43. federální volby. Kanadské politice jsme se dřív moc nevěnovali a jelikož nejsme kanadští občané, voleb se ani zúčastnit nemůžeme. Tyto volby jsme ale sledovali, protože v Kanadě přeci jen žijeme a začíná se nás ta politika také týkat.

Kanada je parlamentně demokratická konstituční monarchie dle tzv. westminsterského systému. Podobný systém má Spojené Království a Austrálie. V čele stojí panovník (Alžběta II.) s premiérem (Justin Trudeau), který je hlavou státu. Panovníka v zemi zastupuje generální guvernér (Julie Payette).

Legislativní moc má v rukou horní komora Senate of Canada a dolní komora House of Commons of Canada, která přibližně odpovídá českému parlamentu. V parlamentu zasedá 338 poslanců, tzv. Members Of Parliament (MPs). Každý z nich reprezentuje jeden volební okrsek, kterému se říká “Riding”.

Při federálních volbách občané volí v rámci svého volebního okrsku svého MP z několika kandidátů. Ten, který dostane nejvíce hlasů pak zaujme odpovídající křeslo v parlamentu. Všechny ostatní hlasy v daném okrsku nemají na výsledek voleb žádný další vliv. Federální volby probíhají každé 3-4 roky. Zajímavostí je, že v ústavě není dané, kdy musí k volbám dojít. Vyvolání voleb je prý jen taková slušnost, která se dodržuje.

V Kanadě je, na rozdíl od USA, několik politických stran, podobně jako v Česku. Ty největší jsou:

Liberal Party of Canada (Liberals)

Liberálové vládli do teď a jejich předsedou je Justin Trudeau. Ve vládě dokázali například schválit legalizaci konopí na federální úrovni a zrychlit a zjednodušit některé imigrační programy. Mnoho Kanaďanů však nebylo s vládou Justina Trudeau spokojeno. Nelíbilo se jim například zvyšování daní, málo pomoci ropnému průmyslu, nebo nedodržený slib, že bude stávající volební systém reformován.

Do těchto voleb slibovali v kampani snížení daní pro nejchudší Kanaďany, osvobození mateřské a podpory v nezaměstnanosti od daní, granty pro studenty doktorského studia, zvýšení důchodů, 6 miliard dolarů investic do zdravotnictví, zvýšení dostupnosti bydlení, přijímání žadatelů o azyl apod.