Jak na peníze v Kanadě
Tento článek volně navazuje na finančně zaměřené články O výdajích a odchodu do důchodu, Bilancování a Breaking Even.
Kanadské bankovnictví funguje o dost jinak než v Česku a pro nováčky není úplně jednoduché se v tom zorientovat. Rozhodl jsem se proto napsat článek, který stručně popíše jednotlivé typy účtů a možností jak s penězi v Kanadě nakládat.
Šekový účet (Chequing account)
Základním typem účtu je klasický spotřebitelský šekový účet a je přibližně ekvivalentem českého běžného účtu. Tenhle účet potřebuje každý a zpravidla na něj dostáváte výplatu od zaměstnavatele. Automaticky k němu taky dostanete přístupovou kartu (access card), pomocí níž můžete vybírat peníze z ABM (bankomatu). Pozor na to, že ne vždy jde touto kartou platit v obchodě. Pokud na sobě však má karta napsáno “Interac”, “VISA” nebo “MasterCard” tak by s ní platit jít mělo.
Z názvu také výplývá, že k účtu dostanete tzv. šeky, kterými se historicky dalo platit skoro všude. Šek nemá v Česku žádný přesný ekvivalent, ale přibližně odpovídá složence. Na šeku je napsáno jméno příjemce, částka a číslo vašeho účtu. Když někomu podepsaný šek dáte, musí s ním dojít do banky, kde mu ho promění za hotovost. Taková transakce s sebou nese řadu bezpečnostních rizik a proto se v dnešní době už používají hlavně na placení nájmu, výplat nebo mezi lidmi co se znají.
Šekové účty nenabízejí vysoké úroky. Obvykle je roční úrok do 0,1% a navíc ne vždy je
vedení účtu zdarma. Vzhledem k tomu, jak málo služeb tento účet nabízí, doporučuji
pečlivě vybírat a najít si účet s vedením zdarma. Pro nové imigranty většina bank
nabízí šestiměsíční nebo roční bezplatné období ale existují i banky, které
mají vedení zdarma napořád. Například:
Tangerine (použijete-li můj Orange Key 45959090S1, dostanete jako dárek $50)